www.krzemieniewo.pl/nowybelecin

Sołtys: Józef Kasperski
Rada Sołecka: Marciniak Ryszard, Bernadeta Hertig, Renata Kowalska, Łukasz Roszkiewicz, Michał Chwaliszewski, Łukasz Kowalski
tel. +48 693 054 835


Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1362 roku, kiedy to Adam z Belęcina przegrał proces z opatem Lubińskim o Wieszkowo. W dokumentach historycznych następnego stulecia znaleźć można zapisy o kolejnych sporach między właścicielami. W drugiej połowie XVI wieku Belęcin należał do kilku właścicieli. Do końca 1835 roku Belęcin był wsią folwarczno — pańszczyźnianą. Właścicielem majątku był Karol Mieczkowski. Natomiast w 1836 roku doszło do uwłaszczenia włościan i przyznania im ziemi oraz zabudowań. W tym roku rozpoczęto też budowę szkoły we wsi. W 1885 roku Komisja Kolonizacyjna wykupiła od dziedzica Mieczkowskiego majątek Belęcin, a ziemie rozparcelowała pomiędzy niemieckich osadników. W wyniku parcelacji nastąpił podział wsi na Belęcin Stary i Nowy. W 1895 roku powstało we wsi Kółko Rolnicze, a rok później melioracyjna spółka chłopska. Na początku XX wieku utworzono w Belęcinie kasę pożyczkowo — oszczędnościową, a w 1935 roku Ochotniczą Straż Pożarną. W tym czasie działał też w Belęcinie zespół teatralny, kultywujący tradycje patriotyczne. W II wojnie światowej zginęło 3 mieszkańców Belęcina, 4 zamordowano, 9 zginęło w więzieniach, a niektórzy od odniesionych ran i w wyniku pracy przymusowej. Kilku mieszkańców działało w podziemnych organizacjach antyfaszystowskich, a wielu organizowało potajemne czytanie sztuk polskich i wieczory muzyczne. Belęcin został wyzwolony 26 stycznia 1945 roku. Pierwsze zajęcia w polskiej szkole rozpoczęły się już w lutym tego samego roku. Do dziś w Belęcinie zachowały się fragmenty zabudowań gospodarczych majątku ziemskiego oraz pozostałości parku. W centrum wsi stoi stary murowany czworak. Na uwagę zasługuje kapliczka z cegły i gipsu z figurą świętych Antoniego i Wawrzyńca oraz kapliczka ceglana p. w. Najświętszego Serca Pana.

Informacje historyczne pochodzą z publikacji „Gmina Krzemieniewo wczoraj i dziś”, wydanej przez Urząd Gminy w Krzemieniewie. Autorami publikacji są:  Tadeusz Mulczyński, Elżbieta Chudzińska i Karol Olender.